Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Dini Sohbet Sitesi | Sohbetle.Net | Islami Chat Odaları


Dini Sohbet Sitesi

Yeni Nesil Dini Sohbet Sitesi Yayında

Dini Sohbet kelimesinde sizlere yardımcı olmak için bir proje başlattık. Gece Gündüz açık islami sohbet odalarından sizlere muhteşem dini sohbet Ziyafeti sunuyoruz. İslami sohbet kanallarımıza giriş yaparak 7/24 kesintisiz islami chat sohpet çet yapabilirsiniz. Sohbet odalarımızda kesintisiz dini sohbet yapmak için lütfen aşağıdaki resme tıklayınız.

bedava islami sohbet,online islami chat,dini islami çet, canli islami sohpet,anlık islami muhabbetler,kesintisiz islami chat odaları,radyolu islami sohbet odası,uyeliksiz islami sohbetler,ilahi eşliğinde dini sohbet dini chat odaları.

Dini Sohbet Konuları

Bu yüzden herkes Allah’tan korkmalı, kendini uyarmalı, tövbesini iletmeli ve arzusunu yenmelidir. Çünkü ölümü ondan gizlenir, arzuları onu aldatır ve Şeytan ona gönderilir ve günahını güzelleştirir. Böylece işleyebilsin ve arzuları onu en ihmal edene kadar pişmanlığı ertelemesini ister. Yazık, hayatı kendisine karşı bir kanıt olacak ve kendi günlerini (günahtan geçti) onu cezalandırmaya itecek olan ihmalkar insan içindir.

Amellerin En Üstünü

Sevdiğini Allah için sevmek, sevmediğini Allah için sevmemek çok karlı işlerdendir. Hadis-i Şerifte imanın en sağlam kulpu olarak vasıflandırılmıştır. Allah için sevgi, Allah için buğz imanın en sağlam kulpudur. İmanın tekabülünde en büyük amildir. Resul-i Ekrem S.A.V. Efendimiz hazretleri hadis-i şeriflerinde buyururdular. “Amellerin en üstünü Allah için sevmek, Allah için buğz etmektir.” İnsan bunu ayırdedemezse ne kadar ibadet ederse dalalettedir. Allah-u Teala ile arasında çok büyük bir uzaklık meydana gelir. Rahmet-i ilahiden kovulur. Kitabullahın hükmüne rıza gösermeyenleri dost edinmenin insanı İslam hututları dışına çıkaracağı bilinmelidir.

Enes b. Malik (r.A.) naklediyor:


“Allah Rasulü (s.A.S.)’nün Farisî bir komşusu vardı. Güzel çorba yapardı. Birgün Rasulüllah için çorba yaptı ve onu çağrı etti. Hz. Peygamber, yanında oturan Hz. Aişe’yi işaret ederek onun da gelmesini istedi. Adam “hayır” dedi. Bunun üzerine efendimiz daveti kabul etmedi. Adam çağrı için yeniden ulaştığında Hz. Peygamber yine Hz. Aişe’yi işaret etti. Adam yine “olmaz” deyince efendimiz davete katılmadı. Adam, üçüncü davetinde, Hz. Peygamber’in Hz. Aişe’yi tekrar işaret etmesi üzerine onun da gelmesini kabul etti. Bunun üzerine allah Rasulü ve Hz. Aişe beraber kalktılar ve adamın evine gittiler.” (Müslim, Eşribe, 19)


Hadisi açıklayan Nevevî, Hz. Peygamber’in davete Hz. Aişe’yle beraber gitmek istemesini eşinin aç olabileceği yada yanında eşi olduğu halde, yemeğe yalnız kendisinin çağrılmasını, adab-ı muaşeret, arkadaşlık hukuku ve meclis adabı açısında hoş görmemiş olabileceği; insanın Hz. Aişe’yi çağrı etmemesini de, çorbasının yeterli olmayabileceği ihtimaliyle izah etmiştir. (el-Minhâc, 13/209) Bu ihtimallerden ikincisinin daha makul olduğu görülmektedir. Çünkü, şayet Hz. Aişe aç ise ve o andaki açlığının giderilmesi komşusunun ikramına bağlı ise bu, bir acziyeti ve başkasının eline bakmayı ifade eder ki, bu, ne Hz. Peygamber ne de sevgili eşi için düşünülebilir.

Çağrı sahibi komşu da, Hz. Peygamber’i, kendi çorbasına muhtaç olduğundan çağırmadığına ve ısrarlı olduğu çağrı için de muhtemelen bir kişilik çorba hazırlamadığına göre, bu davranışının başka sebepleri olabilir. Bunlardan birisi muhtemelen, onun, çok sevmiş olduği ve önemsediği tanrı Rasulü’ne öncelik verme arzusudur. Organik sayılabilecek bu tutumun haricinde göz ardı edilemeyecek bir öteki ihtimal de, ataerkil bir topluluğun hanımı kocasıyla beraber düşünmeme alışkanlığından hareketle, o şahsın, Hz. Peygamber’i sadece olarak davet etmeyi uygun görmüş olmasıdır.
Burada önemli olan hiç şüphesiz, sevgili Peygamberimizin tutumudur. O, yanında eşi olması durumunda, tek başına kendisine meydana getirilen bir daveti doğru bulmamış, eşini rencide etmemek için işaretle verdiği mesaja komşusundan pozitif karşılık alamayınca da davete bir tek gitmek istememiştir.Bir cevap bırakın.