SohbetLe Kalın ..

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Evlilik Bağını Güçlendirmek | Evlilik | Sohbetle


Evlilik Bağını Güçlendiren 8 Faktör

Islami Sohbet – Dini Sohbet

Tefhim-ul Kuran (30/RÛM-21: Onda ‘sükûn bulup durulmanız’ için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O’nun ayetlerindendir. Hiç şüphe yok bunda, düşünebilmekte olan bir kavim için gerçekten ayetler vardır.)

Kuran’a göre, evliliğin amacı, yerine getirilmenin tümünün ve parselinin ortak sevgisi, sevgisi, sevecenliği ve paylaşılması ile birlikte olmadıkça, dürtüsel cinsel tatmin yoluyla asla elde edilemeyen huzur ve barışa ulaşmaktır. üretken evlilik ilişkisi. İslam, bildiğimiz kadarıyla kaynaklardan, bildiğimiz şeylere bakmanın dengeli bir yoludur.

İnşallah İslam’da bir evlilik ilişkisini güçlendiren 8 önemli faktör şunlardır:

1. İYİ TUTUM

Bir Müslüman, kendi yaşamına karşı daima olumlu bir tutum sergilemek zorundadır. Allah’ın bize verdiği her şey için “ Elhamdulillah ” (Allah’a şükür) deyin . Birbirlerini tamamen kabul edin. Özürleri affet ve unut. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) dediği gibi, eğer onun özelliklerinden hoşlanmıyorsanız, bir diğerinden memnun kalacaksınız.

2. YARDIMCI OLMAK

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), erkeklerin eşlerine yardım etmelerinin önemini vurgulamış ve yukarıdaki Kuran-ı Kerim’de de bahsettiğimiz gibi, Allah bize kadınların eşleri ve yardımcılarının kocalarına ne kadar önem verdiklerini anlatmaktadır. Bu gerçek bir “kazan-kazan” durumudur. Karı kocanın birbirine yardımcı olması ve destek vermesi güçlü bir ilişkiyle sonuçlanacaktır.

3. GÜVEN

Müslüman erkeklerin ve kadınların güvenilir olmaları emredilir. Eşler birbirlerinin sırlarını asla üçüncü bir kişiyle paylaşmamalıdır. Hz.Muhammed (A.S.) bir hadisinde; Allah’ın gözünde en kötüsünün, karısının sırlarını başkalarına ifşa eden kişiler olacağını söyledi.

4. SAYGI

Eşler birbirlerine karşı son derece saygılı olmalıdır.

5. SEVİNÇ ve DUYGUSALLIK

Bu konuya yine Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) hayatından bir kesitle örnek verelim, bu vesileyle konuyu daha iyi idrak etmiş olursunuz. Eşler Peygamberimiz (barış onun üzerine olsun) karısını Ayesha’yı eğlendirmek için kullanılırdı (onun üzerine barış) ve onunla oynar ve onunla yarışırdı.

Efendimiz bir gün Hz. Aişe Validemiz ile çölde yürüyorlar. Aişe Validemiz genç ve son derece heyecanlı. Peygamberimiz bunu fark ediyor ve “Haydi Aişe seninle bir yarış yapalım” diyor. Aişe Validemiz çoktan hazır, “Hemen” diyor ve efendimizi yarışta geçiyor. Beyi tarafından takdir edilmek de Aişe Validemiz’i ayrıca mutlu ediyor.

Bir sene sonra, aynı çölden yine geçerlerken Efendimiz,

“Ya Aişe geçen yıl burada sen beni geçmiştin. Yine yarışalım mı?” diye sorar. Hz. Aişe kabul eder. Bu sefer Efendimiz Hz. Aişe’yi geçiyor. Ama Efendimiz, Hz Aişe mahzun olunca bu durumu kullanmak yerine, “Üzülme üzülme geçen sefer sen geçmiştin şimdi de ben geçtim. Eşit olduk ödeştik” diye eşini taltif ediyor. Ne önceki durumunu kullanarak geri kaldığını üzüntü vesilesi yapıyor ne de ileri geçtiğini şımarma vesilesi yaparak eşini incitiyor.

6. AF

Açıkçası, bu İslam’ın en önemli yönlerinden biridir. Kim affetmez – affedilmeyecektir. ALLAH C.C. affetmeyi sevdiği halde, eşlerin birbirini affetmemesi düşünülemez. Ufak tefek hata ve kusurlar dahi görmezden gelinmelidir.

7. ZAMAN

Birlikte vakit geçirin, yürüyüşe çıkın, hatta beraber bir otobüse binin, veya arkadaşı ya da hasta olan birini ziyaret edin. Bu gibi şeyler küçük görünse de bu hayat üzerinde “yeni bir başlangıç” elde etmek için harika bir yoldur.

8. İBADET

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), camiye bağlı olmasına rağmen, eşini Namaz’da yönetirdi. Evimizi mezarlar gibi yapmamamızı söyledi. Sünnet namazlarının bazılarını evde kılmalıyız.Bir cevap bırakın.