Sohbetle.Net ile Sohbetle Kalın

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Günahları Kontrol Etme | Sohbetle.Net


Günahları Kontrol Etme Yolları

Hata yapmak veya günah işlemek insan doğasının bir parçasıdır. Bir Müslüman olmak, İslam’ın ışığında günah işlemekten uzak durmak bizim görevimizdir. Şüphesiz, insan zayıftır, ama bizi yaratan Allah’tır (C.C.) zayıf olduğumuzu bilir. O sonsuz merhamet sahibidir, işte bu yüzden her  günah sonunda  O’na dönebilmemiz için tövbenin kapısını açtı. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle der: “ (39/ZUMER-53: De ki: «Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.»

Aşağıda Kur’an ve Sünnet öğretilerini takip ederek  günahları kontrol altına alma yolları vardır.

Yüce ALLAH’a samimi Tövbe yap. Bir günahkârın Allah’a dönmesi ve O’na tövbe etmesi şarttır. Samimi Tövbe yap ve işlediğin günahtan uzak durmaya çalış.

Her zaman Yüce ALLAH’ı hatırlayın, yaptığımız her hareketi gördüğünü ve farkında olduğunu hatırlayın, bu bilinçli farkındalık, günah işlemlerini otomatik olarak durdurur.

Günahları kontrol etme savaşında en önemli strateji düşmanı tanımaktır. Bu durumda hayat, ruhlarımızın düşmanı olan şeytan’a karşı bir savaştır. İnsanları yoldan çıkarmak ve sonra ona karşı kullanmak için kullandığı taktikleri ve onu incelemek zorundayız.

Yüce ALLAH’tan yardım isteyin, yaptığınız her kötü şeyden sizi uzak tutmasını isteyin. Günahlarınıza ağlayın, O’nun Merhameti için yalvarıp O’na, sizi kötü davranışlardan uzak durmak ve kalbinizi doğru bir şekilde ayarlamak için size rehberlik etmesini isteyin.

ALLAH’ı hep anın, hatırlayın, Kur’an-ı Kerim okuma ve Zikr  için biraz zaman harcayın. Kesinlikle yardım edeceği bir alışkanlık haline getirin.

Nafile namaz kılmak, oruç tutmak, birine yardım etmek, İslami bilgi edinmek gibi iyi işler yapmak için daha fazla zaman harcamalı. Bu iyi işler hata yapmaktan veya günah işlemekten vazgeçirir.

Cemaat’le  düzenli olarak namaz kılmaya çalışın. İnancınızı güçlendirmeye çalışın, kötü işlerden uzak durup, kötü şeyler yapanlardan uzaklaşın, günah için sana yardım edenlerden uzak durun. İnsanların günahlara geri döndüğü pek çok vak’a var, çünkü onlar  eski yoldaşlarıyla ilişkileri sürdürüyorlar.

Tövbe etmekten imtina etmeyin, sürekli tövbe ve istiğfar edin.Bir cevap bırakın.