Sohbetle.Net ile Sohbetle Kalın

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Wordpress Tema Silme | Wordpress İşlemleri | Sohbetle


WordPress Teması Silme

Zaman zaman, sitenizde yeni bir WordPress temasına geçersiniz. Bunu yaptığınızda, ona geri dönmeyeceğinizden emin olduktan sonra eski WordPress temasını silmek iyi bir fikirdir.

Sitenizden kullanmayan temalar veya eklentileri kaldırma iyi bir uygulamadır: Bu yapacağız işlem sitenizi daha güvenli ve olabilir daha hızlı hale getirebilir. Bu kılavuzda, bir WordPress temasını silmek için kullanabileceğiniz yöntemleri göstereceğim, böylece nasıl güvenli ve kapsamlı bir şekilde yapılacağını bileceksiniz.

Bir WordPress Temasını Silmek İstediğinizde

Bir WordPress temasını silmek istediğinizde bulabileceğiniz birkaç senaryo vardır:

  • Yeni bir tema yükledin ve eskisinden kurtulmak istiyorsun.
  • Test için bir tema yüklediniz ancak beğenmediniz ve sitenize uygun olmadığına kanaat getirdiniz.
  • Varsayılan temayı kullanmıyorsunuz ve WordPress kurulumunuzdan kaldırmak istiyorsunuz.

Temayı silme şekliniz, içinde bulunduğunuz senaryo ile aynıdır.

Kullanılmayan WordPress Temalarını Silmek Neden En İyi Yöntemdir?

Artık kullanmadığınız bu temaya bağlı kalmak cazip gelebilir: sonuçta, herhangi bir zarar vermez ve gelecekte tekrar kullanmaya karar verebilirsiniz.

Ancak kullanmadığınız kodları WordPress kurulumunuzdan kaldırmak iyi bir uygulamadır ve bu temalar ve eklentiler için geçerlidir .

Kullanılmayan temaları ve eklentileri silmenizin nedenleri şunlardır:

  • Güvenlik : Ne kadar çok tema yüklerseniz, bir bilgisayar korsanının sitenize sızması için o kadar fazla fırsat olur.
  • Güncellemeler : sildiğiniz bir temayı güncel tutmanız gerekmez. Sitenizdeki etkin olmayan bir tema için güncellemeleri atlamak cazip gelebilir, ancak güvenlik nedeniyle, etkin olmayan temaları ve eklentileri etkin olduğu kadar güncellemek de önemlidir.
  • Performans : WordPress sitenizin arka tarafı, yönetici panosu, etkin olmayan temalardan etkilenebilecek ana alandır. Bunun başlıca nedeni güncellemelerdir. WordPress’teki güncelleme işlemi çalıştırıldığında, bir güncelleme olup olmadığını görmek için yüklü veya aktif olan her temayı sorgulayacaktır. Dolayısıyla bu nominal olsa da, güncellemeleri kontrol eden 20 inaktif tema ekleyen bir şeydir. WordPress sitenizin ön ucu çoğu durumda önbellekten sunulmalıdır  ve etkin olmayan temalardan etkilenmez.
  • Alan : kullanmadığınız her dosya barındırma planınızda yer kaplıyor . Bu, performans sorunlarına yol açabilir veya daha pahalı bir plan için size daha pahalıya mal olabilir.
  • Veritabanı performansı : bir tema etkin değilse ve etkin olduğunda veritabanına veri eklediyse , yeniden etkinleştirmeniz durumunda bu veriler veritabanında saklanmaya devam eder. Temayı silerseniz veriler kaldırılır.

Tema Silme ve Kaldırma

Teorik olarak, bir temayı kaldırmak veya onu silmek aynı şey olmalıdır. Her iki durumda da, temanın kod dosyaları sunucudan silinir. Her iki durumda da, tüm veriler de silinmelidir. Ancak bazı durumlarda, bir temayı kaldırmak ilgili içeriğin tümünü kaldırmayabilir. Bunu daha sonra bu kılavuzda nasıl yapacağımıza bakacağız.

Ayrıca, bir temayı silme veya kaldırma ile devre dışı bırakma arasındaki farkı anlamaya yarar.

Bunun yerine başka bir temayı etkinleştirirseniz tema devre dışı bırakılır. Çalıştırmak istemediğiniz herhangi bir eklentiyi manuel olarak devre dışı bırakmanız gereken eklentilerden farklı olarak, işlem otomatiktir. Bunun nedeni, bir sitede yalnızca bir temanın etkin olabilmesidir.

Dolayısıyla, bunun yerine yeni bir temayı etkinleştirerek geçerli temayı devre dışı bıraktığınızda, yeni tema etkinleşir, ancak eski temadan hiçbir şey sistemden kaldırılmaz. Temayı tekrar etkinleştirmeniz durumunda yapılandırdığınız tüm ayarlar veritabanında tutulur (bu da işi tekrar yapmak zorunda kalmanızı sağlar). Temanızdaki widget alanlarına eklediğiniz widget’lar kaydedilir, ancak Widget’lar  ekranının Etkin Olmayan Widgetlar  bölümüne taşınır . Ve temaya eklediğiniz tüm menüler saklanır, ancak yeni temada nerede görünmelerini istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Bir temayı ve tüm ayarlarını vb. Kalıcı olarak kaldırmak istiyorsanız, silmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

WordPress Teması Silme

Böylece temanızın güvenli bir şekilde silinip silinmediğini kontrol ettiniz. Şimdi o temayı silme zamanı.

Bunu yapmanın üç yolu vardır:

  1. WordPress kontrol paneli üzerinden
  2. FTP / SFTP kullanma


Bir cevap bırakın.